top of page

ספרים נהדרים לעולים לגן ולכיתה א

עודכן: 26 בספט׳ 2021

ביום רביעי (כנראה) נתחיל את השנה החדשה ועכשיו זה זמן מעולה לנער אבק ממדפי הספרים, לעשות תחלופה בין המדפים ולצאת לחנות הספרים הקרובה (או האינטרנטית) ולהתחדש. יש המון המלצות ורשימות כהכנה לילדי הגן ולעולים לכיתה א' אז כדי לפשט לכם את הבחירה המלצתי פה על המעולים בעיני, שיעשו עבורכם את העבודה, מחולקים ל-4 קטגריות:

מתכוננים לתחילת גן וכיתה א'

1) הטרמה הלכה למעשה:

לילדי כיתה א': "המסע המופלא לכיתה א'" / לירז טל בהוצאת דני ספרים

מבין ספרי ההכנה לכיתה א' הכי אהבתי את הספר הזה. הספר עשיר בדמיון ובאופן כנה מציג את המציאות לאורך הזמן ואת כוח הדמיון; הספר מדלג בין היום הראשון, אמצע השנה וסיום שנת הלימודים. במסע שהיא עושה עם אביה, ערב תחילת הלימודים, נועה מדלגת בין הדמיונות שלה וע"י כך מפוגגת את החששות שלה ואת השאלות שעולות במוחה. הדילוג בין פרקי השנה והשימוש בדמיון מייצרים גישה חיובית לקראת השינוי ומלמדים אותנו באופן עקיף את כוחה של המחשבה לברוא את המציאות.

לילדי הגן: "פינוקי הולך לגן" / אריק היל בהוצאת שוקן

פינוקי האהוב הולך לגן! איזה מרגש. בייחוד לילד שמכיר את סדרת פינוקי, אוהב אותו והולך לגן בעצמו. דרך הקריאה בספר הילד שלכם יתכונן לגן באופן תואם גיל ומפיג חששות. תוכלו להכיר את היום (של פינוקי) בגן שכולל ציורים ביחד, משחקים עם חברים, אוכלים יחד ואף שומעים סיפור. הספר גם עוזר לכם בפרידה בבוקר ובמפגש המחודש, שכן בסיום היום של פינוקי, אמא שלו אוספת אותו. גם אבא יכול!

2) התחלות חדשות:

לא תכננתי שכולם יצאו כחולים!

לילדי גן וכיתה א': "התחלה חדשה עם ג'ורג' הסקרן" / קתלין ו' זופלד בהוצאת מודן

הספר מעודד סקרנות, כמיטב המסורת בסדרת ג'ורג' הסקרן, נותן המון לגיטימציה לחששות ודאגות שעולות לקראת השינוי ומחזק מאוד בהבנה שאנחנו לא לבד בשינוי הזה! תמיד צועדים איתנו בדרך - אמא ואבא, למשל ;) - בלב מלא גאווה. מזכיר מאוד את הספר: "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים" / ד"ר סוס בהוצאת מודן, שרשום בעיני באופן יותר סוער (יותר מצחיק, יותק מפחיד, יותר...) וראוי באותה מידה למקום במדף הספרים שלכם:)

3) כוחו של הדמיון:

או, הינה אד באדום;)

נוסף על ההמלצה הראשונה לכיתה א', שנעזר בהמון דמיון, הינה עוד ספר שעושה שימוש נהדר בכוח המחשבה - "מוריס האמיץ" / קארל יוהאן פורסן אהרלין בהוצאת ידיעות ספרים, בדגש על יום ב', עמ' 12, כמובן. הסיפור מלמד בפשטות איך להחליף תמונה עגומה בתמונה חיובית ולתת תנועה לרגש - כדי להגיע לאפשרות הרצויה שאולי נחבאת לנו במחשבות: אולי יהיה לי כיף לשחק עם הילדים בגן הזה? נלפיסטים יקראו לזה טכניקת סוויש לילדים:) עוד על הספר והשימוש בו כאן.

4) הכנה רגשית וחברתית:

אמנם בקטגוריה רביעית, אך ללא ספק אחת מהקטגוריות החשובות ביותר אל לא ה-חשובה ביותר לשיח בכל בית. יש לי שלל ספרי רגשות לקריאה ועיבוד עם הילדים שלכם, אך אמליץ עליהם במאמר נפרד:) לקראת השנה המתחילה החלטתי להמליץ על שלושת אלו:

לילדי גן (ועד בכלל) : "הארנב הקשיב" / קורי דורפלד בהוצאת תכלת. עוד על הספר כאן.

גן ט' חובה: "למלא את הדלי לילדים" / טום ראת בהוצאת מודן. עוד על הספר כאן.

גן חובה+: "פילים לא מתקבלים" מאת ליזה מנטצ'ב בהוצאת אגם. עוד על הספר כאן.

 

קראתם? ניסיתים? עשה לכם טוב? נתן השראה? יופי!! אל תתביישו לשתף. מוזמנים לשאול ולעקוב לעוד טיפים והצעות, כי לכל ילד עולם עשיר משלו!


אם יש לכם המלצה על ספר, שאלה על ספר ותהליך, ואם אתם יוצרים בעצמכם - אני אשמח מאוד להכיר אותכם ואת הספרים שלכם.


שמרו על קשר: בפייס, אינסטה, יומן תיאום ואל תשכחו להירשם לניוזלטר שלי:)


המון הצלחה בשנת הלימודים החדשה!

109 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page